
Elektronske potvrde o rezidentnosti
U Republici Srpskoj se, u svrhu izbjegavanja dvostrukog oporezivanja, prihvataju potvrde o rezidentnosti dostavljene u elektronskoj formi, a u slučaju otkrivanja ili sumnje u zloupotrebe vezane za rezidentnost, Poreska uprava Republike Srpske pristupa postupcima provjere i razmjene informacija kod nadležnog organa zemlje s kojom Bosna i Hercegovina ima zaključen ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
"Mišljenje u vezi potvrda o rezidentnosti i ovjerenih izjava o prihodu i korisniku prihoda. U dopisu je navedeno da mnoge inostrane kompanije (Google, Facebook) potvrde o rezidentnosti dostavljaju isključivo u scan kopiji, a takođe odbijaju da ovjere izjavu o prihodu i korisniku prihoda na obrascima koje je propisalo Ministarstvo finansija Republike Srpske. U tom smislu postavljeno je pitanje validnosti potvrda o rezidentnosti dobijenih elektronskim putem, kao i plaćanje poreza po odbitku kada isplatilac nije obezbijedio ovjerenu izjavu o prihodu i korisniku prihoda od nerezidenta.
Odredbom člana 44. stav 1. Zakona o porezu na dobit ("Sl. glasnik RS", br. 94/2015, 1/2017 i 58/2019 - dalje: Zakon) propisano je da se porez po odbitku obračunava i plaća pri isplati prihoda nerezidentu primjenom stope 10% na iznos prihoda nerezidenta, ukoliko ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja nije drugačije uređeno. Odredbom člana 52. stav 1. Zakona propisano je da, ukoliko se prihod nerezidenta ostvaren u Republici Srpskoj, prema odredbama ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, oporezuje samo u državi nerezidenta, isplatilac prihoda - rezident Republike Srpske dužan je da pribavi Potvrdu o rezidentnosti za korisnika prihoda - nerezidenta koja je izdata od nadležnog organa države korisnika prihoda, ne stariju od godinu dana. Stavom 2. istog člana regulisano je da ukoliko se na prihod nerezidenta ostvaren u Republici Srpskoj primjenjuje niža ili ista poreska stopa u odnosu na stope navedene u članu 44. Zakona, zasnovana na ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, isplatilac prihoda - rezident Republike Srpske dužan je da obezbijedi Poreskoj upravi, pored dokaza iz stava 1. ovog člana, i ovjerenu izjavu o prihodu i korisniku prihoda na obrascu koji propisuje ministar.
Dakle, isplatilac prihoda je u obavezi da pribavi potvrdu o rezidentnosti u svrhu ostvarivanja prava iz ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Takođe, u slučaju iz člana 52. stav 2. Zakona kumulativno moraju biti ispunjena oba uslova, odnosno isplatilac prihoda mora obezbijediti od korisnika prihoda (nerezidenta) Potvrdu o rezidentnosti koja je izdata od nadležnog organa države korisnika prihoda ne stariju od godinu dana i ovjerenu izjavu o prihodu i korisniku prihoda na obrascu koji je propisao ministar finansija (obrazac br. 10.). Ukoliko isplatilac prihoda u naprijed navedenom slučaju nije ispunio oba uslova, ne može koristiti prava iz ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, odnosno plaća porez po odbitku u skladu sa Zakonom.
Po pitanju potvrda o rezidentnosti dostavljenih u elektronskoj formi, a uvažavajući činjenicu da se sve više u svijetu i kod nas koriste prednosti interneta i modernih sredstava komunikacije, u Republici Srpskoj se prihvataju potvrde o rezidentnosti kreirane i poslate putem tih sredstava. U slučaju otkrivanja ili sumnje u zloupotrebe vezano za rezidentnost, Poreska uprava Republike Srpske će pokrenuti postupke provjere i razmjene informacija kod nadležnog organa zemlje s kojom BiH ima zaključen ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja."
(Mišljenje Ministarstva finansija Republike Srpske, br. 06.05/020-2363/22 od 5.9.2022. godine)