Zakon o društvenom preduzetništvu Republike Srpske
("Službeni glasnik Republike Srpske", br.
111/21 od 14.12.2021)
Član 1.
Ovim zakonom uređuju se pojam, ciljevi i načela društvenog preduzetništva, uslovi i postupak za sticanje statusa društvenog preduzeća, vođenje registra društvenih preduzeća, zadaci i način rada Savjeta za razvoj društvenog preduzetništva, nadzor i druga pitanja od značaja za društveno preduzetništvo u Republici Srpskoj.
Član 2.
Cilj ovog zakona je korišćenje potencijala društvenog preduzetništva radi održivog ekonomskog i društvenog rasta i razvoja Republike Srpske.
Član 3.
(1) Razvoj društvenog preduzetništva zasniva se na sljedećim načelima:
1) uključenosti i transparentnosti koja se odnosi na učešće zainteresovanih strana u kreiranju politika i strateških pravaca razvoja društvenog preduzetništva, a svi podaci, rezultati i ocjene efekata podrške društvenim preduzećima su transparentni i dostupni javnosti,
2) participativne demokratije koja podrazumijeva da u društvenim preduzećima prilikom odlučivanja, pored nosilaca vlasničke strukture, učestvuju i zaposleni,
4) socijalne inkluzije koja omogućava da lica koja su u riziku od siromaštva i društvene isključenosti dobiju mogućnost i sredstva koja su potrebna za puno učešće u ekonomskom, društvenom i kulturnom životu, ali i dostizanju životnog standarda i blagostanja, koji se smatraju prihvatljivim u društvu u kojem žive i na taj način osigurava veće učešće građana u donošenju odluka, što utiče na njihove živote i ostvarenje osnovnih prava,
5) zaštite životne sredine koja podrazumijeva da društvena preduzeća u svim poslovnim aktivnostima obezbjeđuju zaštitu i očuvanje životne sredine,
6) uravnoteženosti razvoja koji se odnosi na brži ekonomski razvoj nerazvijenih i izrazito nerazvijenih jedinica lokalne samouprave,
7) sinergično djelovanje obuhvata udruženo i zajedničko djelovanje javnog i privatnog sektora društva radi povećanja efikasnosti u oblasti društvenog preduzetništva.
(2) Gramatički izrazi upotrijebljeni u ovom zakonu za označavanje muškog ili ženskog roda podrazumijevaju oba pola.
Član 4.
(1) Društveno preduzeće je pravno lice (privredno društvo, fondacija, udruženje, zadruga, ustanova) koje obavlja djelatnost, a od koje posebnu korist ostvaruje uža ili šira društvena zajednica.
(2) Društveno preduzeće korisnicima svojih proizvoda i usluga obezbjeđuje ove proizvode i usluge bez diskriminacije po bilo kojem osnovu.
(3) Na sva pitanja koja nisu uređena ovim zakonom primjenjuju se odredbe posebnih propisa koji se odnose na organizaciju i rad određene pravne forme pravnog lica.
Član 5.
(1) Društveno preduzetništvo je organizovana djelatnost koja se zasniva na tržišnim principima, a radi ispunjavanja društvenih ciljeva, odnosno stvaranja mogućnosti za rješavanje socijalnih, zdravstvenih, kulturnih, ekonomskih, ekoloških ili drugih društvenih problema pojedinih grupa građana, uže ili šire zajednice, kao i sprečavanja nastajanja i otklanjanje posljedica društvene isključenosti i jačanja društvene solidarnosti i kohezije.
(2) Društvena misija označava društvene ciljeve i rezultate, koju svojim poslovanjem ostvaruje društveno preduzeće i koja služi interesima uže ili šire društvene zajednice.
(4) Društvenu misiju društveno preduzeće ostvaruje na jedan od sljedećih načina:
1) zapošljavanjem kategorija lica koja se teže zapošljavaju dok im traje navedeni status, i to:
1. lica koja su nezaposlena preko tri godine, lica starija od 50 godina, djeca poginulih boraca, lica sa invaliditetom, ratni vojni invalidi i demobilisani borci, civilne žrtve rata, lica koja su bila žrtve u krivičnim postupcima, pripadnici nacionalnih manjina, trudnice i samohrani roditelji, lica sa društveno neprihvatljivim ponašanjem, žrtve zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, žrtve nasilja u porodici, žrtve trgovine ljudima i lica u stanju socijalne potrebe zbog siromaštva, pretrpljene elementarne nepogode, ratnog stradanja, izbjeglištva, migracije, repatrijacije, smrti jednog ili više članova porodice, dugotrajnog liječenja, izdržavanja kazne, otpusta iz ustanova ili drugih nepredvidivih okolnosti,
2. ostalih lica koja su u kategoriji lica koja se teže zapošljavaju u skladu sa propisima kojim se uređuje oblast zapošljavanja,
2) obavljanjem poslova u bilo kojoj djelatnosti kojim se ostvaruju društveni ciljevi,
3) finansiranjem projekata pravnih lica kojim se ostvaruju društveni ciljevi.
Član 6.
(1) Za društvena preduzeća koja posluju u formi privrednih društava ili poljoprivrednih zadruga dio dobiti koji se isplaćuju vlasnicima ne može biti veći od 51% dobiti.
(2) Za dio dobiti koji se ne isplaćuje u skladu sa stavom 1. ovog člana, privredno društvo i poljoprivredna zadruga dužni su da sačine plan reinvestiranja ili plan finansiranja društvene misije.
Član 7.
(1) Uslovi za sticanje statusa društvenog preduzeća su:
1) da je registrovano kao pravno lice,
2) da ima sjedište na teritoriji Republike Srpske,
3) da u odnosu na ukupan broj zaposlenih u radnom odnosu ima najmanje 30% lica koja pripadaju kategoriji lica koja se teže zapošljavaju iz člana 5. stav 4. tačka 1) ovog zakona, ukoliko društvenu misiju ostvaruju na osnovu zapošljavanja,
4) da je osnovano s ciljem ostvarivanja društvene misije,
5) da se poslovanje zasniva na ograničenju u raspodjeli ostvarene dobiti,
6) da zaposleni učestvuju prilikom razmatranja odluka za čije je donošenje neophodno pribavljanje njihovog mišljenja u skladu sa ovim zakonom,
7) da je jasno izražena društvena misija.
(2) Subjekti iz javnog sektora mogu u društvenom preduzeću imati do 49% vlasničkog udjela.
(3) Javna preduzeća i javne ustanove ne mogu steći status društvenog preduzeća.
Član 8.
(1) Zahtjev za sticanje statusa društvenog preduzeća podnosi se Ministarstvu privrede i preduzetništva (u daljem tekstu: Ministarstvo).
(2) Uz zahtjev iz stava 1. ovog člana dostavljaju se:
1) rješenje o registraciji nadležnog suda ili drugog nadležnog organa,
2) osnivački akt ili statut,
3) plan poslovanja.
(3) Osnivački akt ili statut obavezno sadrži odredbe kojim se potvrđuje ispunjenje uslova iz člana 7. stav 1. t. 4) do 6) ovog zakona, a plan poslovanja sadrži dio kojim se potvrđuje da je jasno izražena društvena misija.
(4) Plan poslovanja je dokument koji sadrži elemente poslovanja za budući period i obuhvata osnovne podatke o društvenom preduzeću, o tržištu (kupci, dobavljači i konkurencija), plan prodaje i marketing plan, projekciju troškova i potrebnih ulaganja, očekivane finansijske rezultate, plan novčanih tokova, procjenu rizika, organizaciju poslovanja i plan raspodjele dobiti.
(5) U slučaju kada društveno preduzeće društvenu misiju ostvaruje na osnovu zapošljavanja, pored dokumenata iz stava 2. ovog člana dostavljaju se i ugovori o radu za sve zaposlene, kao i dokaz da je najmanje 30% radnika iz kategorije lica koja se teže zapošljavaju.
(6) Pored dokumenata iz stava 2. ovog člana dostavlja se i kopija odobrenja ili saglasnosti nadležnog organa, ukoliko su neophodni za obavljanje određene vrste djelatnosti.
(7) Rok za odlučivanje po zahtjevu iz stava 1. ovog člana je 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.
(8) Ministarstvo u svrhu provjere ostvarivanja društvene misije na način propisan u članu 5. stav 4. t. 1) i 2) ovog zakona, po službenoj dužnosti, pribavlja mišljenje nadležnog ministarstva o navedenim društvenim ciljevima.
(9) Ministar privrede i preduzetništva (u daljem tekstu: ministar) može imenovati komisiju za provjeru ispunjenosti uslova za sticanje statusa društvenog preduzeća.
(10) Članovi komisije ne primaju naknadu za svoj rad.
(11) Ministar donosi pravilnik kojim se uređuju sadržaj i oblik zahtjeva, kao i druga pitanja od značaja za sticanje statusa društvenog preduzeća.
Član 9.
(1) Ako su ispunjeni uslovi propisani ovim zakonom, ministar donosi rješenje o sticanju statusa društvenog preduzeća.
(2) U slučaju da se u postupku utvrdi da nisu ispunjeni uslovi, ministar donosi rješenje o odbijanju zahtjeva za sticanje statusa društvenog preduzeća.
(3) Rješenja iz st. 1. i 2. ovog člana su konačna i protiv njih se može pokrenuti upravni spor kod nadležnog suda.
Član 10.
(1) Ministarstvo vodi Registar društvenih preduzeća (u daljem tekstu: Registar), u koji se upisuju društvena preduzeća.
(2) Registar sadrži dokumente i podatke kojima se dokazuje ispunjenost uslova za sticanje statusa društvenog preduzeća u skladu sa ovim zakonom, kao i svaka naknadna promjena dokumenata i podataka.
(3) Društveno preduzeće je obavezno obavijestiti Ministarstvo o svakoj promjeni podataka koji su upisani u Registar, a najkasnije u roku od pet dana od dana nastupanja promjene.
(4) Ministar donosi Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja Registra.
Član 11.
(1) Status društvenog preduzeća prestaje:
1) prestankom rada društvenog preduzeća,
2) odlukom društvenog preduzeća da prestane obavljati djelatnosti u svrhu ostvarivanja društvene misije.
(2) Društveno preduzeće može donijeti odluku iz stava 1. tačka 2) ovog člana pod uslovom da je realizovalo sve ugovore, odnosno projekte na osnovu kojih je ostvarilo prava na novčana i nenovčana sredstva.
(3) U slučaju iz stava 2. ovog člana, društveno preduzeće podnosi Ministarstvu zahtjev za prestanak statusa društvenog preduzeća, u kojem obavezno navodi oznaku ugovora i projekata sa organizacijama ili institucijama kod kojih je ostvarilo pravo na novčana ili nenovčana sredstva.
(4) Uz zahtjev iz stava 3. ovog člana društveno preduzeće dostavlja odluku društvenog preduzeća o prestanku obavljanja djelatnosti u svrhu ostvarivanja društvene misije.
(5) Ministar donosi rješenje o prestanku statusa i brisanju iz Registra u sljedećim slučajevima:
1) nakon dobijanja dokaza o nastupanju činjenice iz stava 1. tačka 1) ovog člana,
2) ako su ispunjeni uslovi iz st. 2. i 3. ovog člana.
(6) U slučaju da nisu ispunjeni uslovi iz st. 2. i 3. ovog člana, ministar donosi rješenje o odbijanju zahtjeva za prestanak statusa društvenog preduzeća.
Član 12.
(1) Društveno preduzeće koje ne posluje u skladu sa odredbama ovog zakona i internim aktima u vezi sa ostvarivanjem svoje društvene misije, raspodjelom dobiti ili obavezom donošenja plana poslovanja sa izraženom društvenom misijom Ministarstvo poziva da uskladi svoje poslovanje u roku koji ne može biti duži od 90 dana.
(2) Za društveno preduzeće koje ne uskladi svoje poslovanje u roku iz stava 1. ovog člana ministar donosi rješenje o prestanku statusa i brisanju iz Registra.
(3) Pravno lice koje je izgubilo status društvenog preduzeća na način iz stava 2. ovog člana gubi sve pogodnosti koje su u vezi sa tim statusom i dužno je da vrati organima uprave i jedinicama lokalne samouprave budžetska novčana sredstva, kao i drugu imovinu dobijenu na osnovu tog statusa, ako je njihov povrat predviđen u ugovorima, odnosno odlukama čije važenje nije isteklo u momentu prestanka statusa društvenog preduzeća. https://advokat-prnjavorac.com
(4) Rješenje iz stava 2. ovog člana je konačno i protiv njega se može pokrenuti upravni spor kod nadležnog suda.
(5) Ministarstvo na internet stranici objavljuje rješenja o prestanku statusa i brisanju iz Registra, a o prestanku statusa obavještava i ugovorne strane sa kojim pravno lice kojem je prestao status ima zaključene ugovore.
Član 13.
(1) Mišljenje zaposlenih radnika se obavezno pribavlja prilikom odlučivanja o sljedećim pitanjima:
1) raspodjeli neto dobiti društvenog preduzeća,
2) sticanju ili raspolaganju imovinom velike vrijednosti u skladu sa propisom kojim se uređuje rad privrednih društava,
3) prestanku poslovanja kao društveno preduzeće.
(2) Osnivačkim aktom ili statutom društvenog preduzeća uređuje se rok u kojem je neophodno pribaviti mišljenje iz stava 1. ovog člana, kao i postupak njegovog pribavljanja, a koji se može ostvariti putem sindikalnog izjašnjavanja, izjašnjavanja putem savjeta radnika, na plenarnom sastanku svih zaposlenih radnika ili na neki drugi način.
(3) Osnivačkim aktom ili statutom djelokrug učešća zaposlenih radnika društvenog preduzeća može se proširiti i na učešće u odlučivanju o drugim pitanjima iz poslovanja društvenog preduzeća.
Član 14.
Društveno preduzeće je obavezno da sve svoje finansijske i poslovne izvještaje i planove, kao i dokumente o organizacionoj i vlasničkoj strukturi, organima upravljanja u preduzeću, donesene odluke i druge interne akte društvenog preduzeća učini dostupnim javnosti putem svoje internet stranice, osim dokumenata koje društveno preduzeće označi kao poslovnu tajnu.
Član 15.
(1) Društveno preduzeće dostavlja Ministarstvu sve poslovne i finansijske planove i izvještaje, odluke o raspodjeli dobiti, plan reinvestiranja ili finansiranja iz dobiti, odluke i izvještaje o ostvarivanju društvene misije preduzeća i demokratskog učešća u odlučivanju, ali i druge podatke od značaja za praćenje primjene ovog zakona.
(2) Društveno preduzeće u izvještaju o ostvarivanju društvene misije preduzeća navodi ugovore i projekte na osnovu kojih je ostvarilo pravo na novčana i nenovčana sredstva.
(3) Društveno preduzeće dužno je da čuva sve ugovore, projekte i ostalu dokumentaciju na osnovu koje je ostvarilo pravo na novčana ili nenovčana sredstva, najmanje pet godina od dana ispunjenja svih obaveza u skladu sa ovim aktima.
(4) Akti iz stava 1. ovog člana dostavljaju se redovno, na godišnjem nivou, do kraja prvog kvartala tekuće godine za prošlu godinu ili vanredno po zahtjevu Ministarstva.
Član 16.
Savjet za razvoj društvenog preduzetništva Republike Srpske (u daljem tekstu: Savjet) jeste savjetodavno tijelo Vlade Republike Srpske (u daljem tekstu: Vlada), koje prati stanje u oblasti društvenog preduzetništva s ciljem unapređivanja njegovog razvoja.
Član 17.
Zadaci Savjeta su da:
1) promoviše značaj i načela razvoja društvenog preduzetništva,
2) analizira poslovno okruženje i predlaže Vladi pravce razvoja društvenog preduzetništva i potrebne mjere, planove i programe za njihovo sprovođenje,
3) razmatra efekte preduzetih mjera pri sprovođenju načela razvoja društvenog preduzetništva,
4) daje prijedloge i sugestije u postupku donošenja propisa u oblasti društvenog preduzetništva,
5) daje prijedloge i sugestije o neophodnim finansijskim pogodnostima za razvoj društvenog preduzetništva,
6) inicira i pomaže u aktivnostima između zainteresovanih strana u okviru društvenog preduzetništva,
7) daje prijedloge i sugestije o projektima iz oblasti društvenog preduzetništva,
8) donosi poslovnik o svom radu,
9) jednom godišnje podnosi Vladi izvještaj o svom radu,
10) razmatra i druga pitanja od značaja za oblast društvenog preduzetništva.
Član 18.
(1) Savjet se sastoji od 16 članova, koje imenuje Vlada na period od četiri godine, i tom prilikom vodi se računa o ravnopravnoj polnoj zastupljenosti.
(2) Savjet čini po jedan predstavnik Ministarstva privrede i preduzetništva, Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstva finansija, Privredne komore Republike Srpske, Razvojne agencije Republike Srpske, Saveza opština i gradova Republike Srpske, reprezentativnog sindikata na nivou Republike Srpske, reprezentativnog udruženja poslodavaca na nivou Republike Srpske i po tri predstavnika društvenih preduzeća i nevladinih organizacija čija djelatnost je u oblasti društvenog preduzetništva.
(3) Predstavnici drugih institucija, organizacija i stručna lica mogu, po pozivu, učestvovati u radu Savjeta, ali bez prava glasa.
(4) Predsjednika i zamjenika predsjednika biraju članovi Savjeta.
(5) Članovi Savjeta ne primaju naknadu za svoj rad.
(6) Administrativne i stručno-tehničke poslove za potrebe Savjeta obavlja Ministarstvo.
(7) Predstavnike društvenih preduzeća i nevladinih organizacija Ministarstvo bira na osnovu javnog poziva za akreditovanje za rad u Savjetu, u kojem se detaljnije definišu uslovi za izbor članova.
Član 19.
(1) Strateški okvir za društveno preduzetništvo u Republici Srpskoj čine svi strateški dokumenti koji prepoznaju društveno preduzetništvo kao način za unapređenje položaja lica iz člana 5. stav 4. tačka 1) ovog zakona, ali i kao priliku za rast i razvoj društvenog preduzetništva, inovativnosti, preduzetničkih vještina i uravnoteženog razvoja Republike Srpske.
(2) Vlada donosi Strategiju razvoja društvenog preduzetništva u Republici Srpskoj.
Član 20.
(1) Društveno preduzeće može ostvariti pravo na posebne poreske i carinske povlastice i oslobađanja na način kako je to propisano posebnim propisima o porezu, carinama i doprinosima.
(2) Društveno preduzeće može ostvariti pravo i na posebne pogodnosti i oslobađanja od drugih vrsta naknada, taksi ili članarina na način kako je to propisano posebnim zakonskim ili podzakonskim propisima.
(3) Društveno preduzeće koje zapošljava lica sa invaliditetom u skladu sa posebnim propisom o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju lica sa invaliditetom može ostvariti pravo na posebne pogodnosti i oslobađanja u skladu sa tim propisom.
Član 21.
(1) Društvena preduzeća su od posebnog interesa za Republiku Srpsku i jedinice lokalne samouprave, koje ih aktivno podržavaju mjerama ekonomske i socijalne politike u ostvarivanju njihove društvene misije.
(2) Republika Srpska i jedinice lokalne samouprave mogu aktivno podržavati osnivanje i poslovanje društvenih preduzeća integrišući u svoje strateške dokumente razvojnog i inkluzivnog karaktera konkretne mjere infrastrukturne, administrativne, finansijske, promotivne, obrazovne i druge vrste podrške.
(3) Jedinice lokalne samouprave mogu organizovati kontakt tačku za društveno preduzetništvo, koja bi bila u funkciji povezivanja društvenih preduzeća i predstavljanja infrastrukture za društveno preduzetništvo potencijalnim investitorima.
(4) Kontakt tačka na nivou Republike Srpske za društveno preduzetništvo je Ministarstvo.
Član 22.
(1) Za obavljanje poslova finansijske podrške osnivanja i poslovanja društvenih preduzeća Republika Srpska ili jedinica lokalne samouprave može osnovati Fond za društveno preduzetništvo u skladu sa propisom o sistemu javnih službi (u daljem tekstu: Fond).
(2) Dvije ili više jedinica lokalne samouprave mogu da osnuju zajednički Fond pod uslovima koje sporazumno utvrde nadležni organi jedinica lokalne samouprave.
(3) Odlukom o osnivanju Fonda uređuju se djelatnost i poslovi Fonda, uslovi pod kojima posluje Fond, prava i obaveze osnivača u upravljanju Fondom, sredstva kojima raspolaže, izvori sredstava i uslovi plasmana, potencijalni korisnici i druga pitanja od značaja za rad i poslovanje Fonda.
Član 23.
(1) Upravni nadzor nad primjenom ovog zakona i na osnovu njega donesenih propisa vrši Ministarstvo.
(2) Inspekcijski nadzor nad primjenom ovog zakona vrši Republička uprava za inspekcijske poslove, u skladu sa odredbama ovog zakona i propisom kojim se uređuje postupak inspekcijskog nadzora.
(3) Inspekcijski nadzor, koji vrše inspektori u okviru svoje oblasti nadzora, odnosi se na nadzor nad poslovanjem društvenog preduzeća, odnosno kontrolu posjedovanja rješenja o sticanju statusa društvenog preduzeća i ispunjenost uslova za održavanje statusa društvenog preduzeća u skladu sa odredbama ovog zakona.
(4) Inspektor pismenim putem obavještava Ministarstvo o svim preduzetim mjerama i donesenim aktima, u roku od osam dana od izvršenog inspekcijskog nadzora.
Član 24.
(1) Novčanom kaznom od 2.000 KM do 6.000 KM kazniće se za prekršaj privredno društvo i poljoprivredna zadruga ako isplate dobit veću od propisane (član 6. stav 1).
(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u privrednom društvu i poljoprivrednoj zadruzi novčanom kaznom od 600 KM do 1.800 KM.
Član 25.
(1) Novčanom kaznom od 1.000 KM do 3.000 KM kazniće se za prekršaj privredno društvo ili poljoprivredna zadruga ako ne sačini plan reinvestiranja ili plan finansiranja društvene misije (član 6. stav 2).
(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u privrednom društvu i poljoprivrednoj zadruzi novčanom kaznom od 300 KM do 900 KM.
Član 26.
(1) Novčanom kaznom od 1.000 KM do 3.000 KM kazniće se za prekršaj društveno preduzeće ako:
1) ne obavijesti Ministarstvo o promjeni podataka (član 10. stav 3),
2) ne pribavi mišljenja zaposlenih radnika (član 13. stav 1),
3) ne učini akte dostupnim javnosti (član 14),
4) ne navede ugovore i projekte u izvještaju o ostvarivanju društvene misije (član 15. stav 2),
5) ne čuva ugovore, projekte i ostalu dokumentaciju u propisanom roku (član 15. stav 3),
6) ne dostavi akte Ministarstvu u propisanim rokovima (član 15. stav 4).
(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u društvenom preduzeću novčanom kaznom od 300 KM do 900 KM.
Član 27.
Ministar će u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu ovog zakona donijeti:
1) Pravilnik o sadržaju i obliku zahtjeva za sticanje statusa društvenog preduzeća (član 8. stav 11),
2) Pravilnik o sadržaju i vođenju Registra društvenih preduzeća (član 10. stav 4).
Član 28.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srpske“.
Broj: 02/1-021-926/21 POTPREDSJEDNIK
Datum: 25. novembra 2021. godine NARODNE SKUPŠTINE
Denis Šulić