Advokatska kancelarija

weight
"Naša zaštita nije u našem oružju, niti u nauci, niti u sakrivanju.
Naša zaštita je u pravu i zakonima" Albert Einstein

Zakon o studentskom standardu Republike Srpske

 

Zakon o studentskom standardu Republike Srpske


Službeni glasnik Republike Srpske, broj: 63/21 od dana: 13.07.2021

 

GLAVA I
OSNOVNE ODREDBE

Predmet zakona
Član 1.

Ovim zakonom uređuju se: prava, obaveze i odgovornosti studenata u oblasti studentskog standarda, osnivanje i vrste ustanova studentskog standarda, organizacija i rad ustanova studentskog standarda, zaposleni u ustanovi, finansiranje, nadzor nad sprovođenjem ovog zakona, kao i druga pitanja studentskog standarda.

Studentski standard
Član 2.

(1) Studentski standard, u smislu ovog zakona, jeste djelatnost kojom se u oblasti visokog obrazovanja obezbjeđuju dodatni uslovi za dostupnije i efikasnije obrazovanje i kvalitetniji standard studenata.
(2) Studentski standard ima za cilj stvaranje materijalnih, kulturnih, zdravstvenih i drugih uslova kojima se omogućava sticanje visokog obrazovanja, te podstiče društvena uključenost i svestrani razvoj ličnosti studenata.

Ciljevi i načela
Član 3.

(1) Ciljevi studentskog standarda su:

  1. stvaranje podsticajnog okruženja za sticanje visokog obrazovanja u Republici Srpskoj (u daljem tekstu: Republika),
  2. postizanje i održavanje odgovarajućeg nivoa standarda studenata,
  3. stvaranje pretpostavki da visoko obrazovanje bude dostupno svima koji žele studirati.

(2) Studentski standard zasniva se na sljedećim načelima:

  1. poštovanje ljudskih prava i građanskih sloboda, uključujući zabranu svih vidova diskriminacije,
  2. poštovanje strateških ciljeva razvoja visokog obrazovanja,
  3. uključivanje u sistem visokog obrazovanja lica koja su izložena marginalizaciji,
  4. uvažavanje i jačanje socijalne dimenzije studentskog standarda,
  5. uvažavanje humanističkih i demokratskih vrijednosti evropskih i nacionalnih tradicija,
  6. usklađivanje sa standardima kvaliteta koji postoje u evropskom prostoru visokog obrazovanja kada je u pitanju studentski standard,
  7. ravnopravnost polova.

 

 

Prava u oblasti studentskog standarda
Član 4.

(1) Prava u oblasti studentskog standarda su:

  1. pravo na smještaj u ustanovi studentskog standarda,
  2. pravo na ishranu,
  3. pravo na studentsku stipendiju,
  4. pravo na zdravstvenu zaštitu,
  5. pravo na dodatne aktivnosti: kulturne, umjetničke, sportske i rekreativne.

(2) Prava studenata utvrđena ovim zakonom su lična i ne mogu se prenositi.

Opšti uslovi za ostvarivanje prava u oblasti studentskog standarda
Član 5.

(1) Prava iz člana 4. stav 1. ovog zakona imaju studenti državljani Republike i Bosne i Hercegovine koji imaju prebivalište na teritoriji Republike i Brčko Distrikta BiH i koji su prvi put upisali odgovarajuću godinu na studijama prvog, drugog ili trećeg ciklusa na visokoškolskim ustanovama upisanim u Registar visokoškolskih ustanova, koji vodi Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo (u daljem tekstu: Ministarstvo).
(2) Prava iz člana 4. stav 1. ovog zakona mogu da ostvare i studenti strani državljani, u skladu sa međunarodnim ugovorom i reciprocitetom.
(3) Lice sa invaliditetom koje ima status studenta ostvaruje prava iz člana 4. stav 1. ovog zakona uz uvažavanje njegovih posebnih potreba.

Shodna primjena zakona
Član 6.

Na pitanja koja nisu uređena ovim zakonom primjenjuju se odredbe zakona kojima se uređuju oblasti: opšteg upravnog postupka, inspekcija, zdravstvene zaštite, zdravstvenog osiguranja i odredbe o posebnom registru lica pravosnažno osuđenih za krivična djela seksualne zloupotrebe i iskorištavanja djece.

 

GLAVA II
PRAVA, OBAVEZE I ODGOVORNOSTI STUDENATA

Pravo na smještaj
Član 7.

(1) Pravo na smještaj u ustanovi studentskog standarda (u daljem tekstu: ustanova) koja se finansira iz budžeta Republike ima student koji ispunjava opšte uslove iz člana 5. stav 1. ovog zakona i čije je prebivalište udaljeno najmanje 30 kilometara od mjesta studiranja.
(2) Izuzetak od stava 1. ovog člana su studenti čije je prebivalište udaljeno manje od 30 kilometara od mjesta studiranja, a koji nemaju redovnu liniju za prevoz putnika ili koji, zbog specifičnosti studija, moraju svakodnevno putovati u mjesto studiranja.

 

 

Postupak za dodjelu smještaja
Član 8.

(1) Pravo na smještaj u ustanovu studentskog standarda student ostvaruje putem javnog konkursa koji raspisuje ustanova, u skladu sa ovim zakonom i opštim aktima ustanove.
(2) Konkurs iz stava 1. ovog člana sadrži sljedeće: uslove za smještaj studenata u ustanovu, kriterijume za utvrđivanje redoslijeda kandidata, postupak sprovođenja konkursne procedure, spisak potrebne dokumentacije kojom se dokazuje ispunjenost uslova i rok za prijavljivanje na konkurs.
(3) Student koji je kandidat za smještaj podnosi administrativnoj službi ustanove prijavu sa potrebnom dokumentacijom navedenom u konkursu.
(4) Rang-listu studenata kojima je dodijeljen smještaj utvrđuje administrativna služba ustanove.
(5) Redoslijed kandidata utvrđuje se na osnovu uspjeha ostvarenog u prethodnom školovanju, socijalno-ekonomskog statusa porodice i udaljenosti prebivališta od mjesta studiranja.
(6) Student koji je bio kandidat za smještaj ima pravo prigovora direktoru na rang-listu iz stava 4. ovog člana u roku od osam dana od dana njenog objavljivanja na oglasnoj tabli i na internet adresi ustanove.
(7) Direktor ustanove je dužan da o prigovorima odluči u roku od osam dana od proteka roka za njihovo podnošenje.
(8) Na osnovu rezultata rangiranja, ustanova donosi i objavljuje konačnu rang-listu kandidata za smještaj.
(9) Rješenje o pravu na smještaj donosi direktor ustanove, na osnovu konačne rang-liste iz stava 8. ovog člana.
(10) Rješenje iz stava 9. ovog člana je konačno i protiv rješenja nije dozvoljena žalba ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim sudom.
(11) Student kojem je rješenjem iz stava 9. ovog člana utvrđeno pravo na smještaj u ustanovu studentskog standarda ima pravo i na ishranu.
(12) Student koji je ostvario pravo na smještaj i ishranu zaključuje ugovor sa ustanovom, u skladu sa ovim zakonom i statutom ustanove.
(13) Ministar donosi Pravilnik o uslovima i kriterijumima za ostvarivanje prava na smještaj i ishranu i o postupku za utvrđivanje ispunjenosti uslova.

Pravo na ishranu
Član 9.

(1) Pravo na ishranu od tri obroka dnevno imaju studenti koji ispunjavaju uslove iz člana 7. st. 1. i 2. ovog zakona.
(2) Pravo na ishranu od jednog obroka dnevno imaju studenti koji ispunjavaju opšte uslove iz člana 5. st. 1. i 2. ovog zakona i čije je prebivalište odnosno boravak u mjestu studiranja.
(3) Pravo na ishranu u ustanovi mogu ostvariti i studenti drugih visokoškolskih ustanova i studenti koji sami finansiraju svoje studije, po ekonomskoj cijeni koju utvrđuje upravni odbor ustanove.
(4) Rješenje o ostvarivanju prava studenata na ishranu iz st. 1, 2. i 3. ovog člana donosi direktor ustanove.
(5) Student čiji je zahtjev odbijen rješenjem i student o čijem pravu nije odlučeno u roku od osam dana od dana podnošenja zahtjeva ima pravo prigovora direktoru ustanove.
(6) Direktor ustanove je dužan da u roku od osam dana od dana podnošenja prigovora donese rješenje po prigovoru.
(7) Rješenja iz st. 4. i 6. ovog člana su konačna i protiv rješenja nije dozvoljena žalba ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim sudom.

Pravo na studentsku stipendiju
Član 10.   

(1) Pravo na studentsku stipendiju imaju studenti prvog ciklusa studija od druge godine studija, te studenti drugog i trećeg ciklusa studija koji ispunjavaju opšte uslove iz člana 5. stav 1. ovog zakona, a koji nisu obnovili nijednu godinu studija i koji imaju odgovarajuću starosnu dob.
(2) Pravo na studentsku stipendiju imaju i studenti prve godine prvog ciklusa studija na visokoškolskim ustanovama upisanim u Registar visokoškolskih ustanova, koji su tokom srednjoškolskog obrazovanja osvojili jedno od prva tri mjesta na međunarodnim olimpijadama, na kojima učenici iz Republike imaju pravo učešća.
(3) Student ima pravo na samo jednu stipendiju koja se dodjeljuje iz javnih izvora finansiranja.
(4) Jedinice lokalne samouprave i javna preduzeća koji dodjeljuju studentske stipendije dužni su Ministarstvu dostaviti podatke o korisnicima, iznosu i vremenu dodjele stipendija odmah po donošenju odluka o stipendiranju, a najkasnije nakon objave konačne rang-liste.
(5) Ministarstvo vodi Registar studentskih stipendija.

Postupak za dodjelu studentske stipendije
Član 11.

(1) Pravo na stipendiju se ostvaruje putem javnog konkursa koji raspisuje Ministarstvo.
(2) Konkurs iz stava 1. ovog člana raspisuje se u mjesecu oktobru tekuće godine.
(3) Konkurs iz stava 1. ovog člana sadrži: uslove za dodjelu stipendije, vrstu i broj stipendija, spisak potrebne dokumentacije kojom se utvrđuje ispunjenost uslova, rok za prijavljivanje na konkurs.
(4) Rang-listu kandidata za dodjelu stipendije utvrđuje komisija koju imenuje ministar iz reda članova Savjeta za visoko obrazovanje Republike Srpske (u daljem tekstu: Savjet).
(5) Redoslijed kandidata utvrđuje se na osnovu uspjeha ostvarenog u prethodnom studiranju, godine studija kandidata, te socijalno-ekonomskog statusa porodice.
(6) Student koji je podnosilac zahtjeva za stipendiju ima pravo prigovora komisiji na rang-listu iz stava 4. ovog člana u roku od osam dana od dana njenog objavljivanja na internet adresi Ministarstva.
(7) Komisija razmatra prigovore i utvrđuje prijedlog konačne rang-liste u roku od 30 dana od objavljivanja rang-liste iz stava 4. ovog člana.
(8) Rješenje o dodjeli studentske stipendije donosi ministar, na osnovu konačne rang-liste iz stava 7. ovog člana.
(9) Rješenje iz stava 7. ovog člana je konačno i protiv rješenja nije dozvoljena žalba ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim sudom.
(10) Administrativno-tehničke i stručne poslove za komisiju iz stava 4. ovog člana obavljaju službenici Ministarstva.
(11) Komisija iz stava 4. ovog člana nema pravo na naknadu za svoj rad.
(12) Ministar pravilnikom utvrđuje sastav i način rada komisije iz stava 4. ovog člana, uslove i postupak za dodjelu stipendija, te sadržaj i način vođenja Registra studentskih stipendija.

Pravo na zdravstvenu zaštitu
Član 12.

(1) Pravo na zdravstvenu zaštitu imaju studenti prvog, drugog ili trećeg ciklusa studija na visokoškolskim ustanovama upisanim u Registar visokoškolskih ustanova koji su državljani Republike i Bosne i Hercegovine i imaju prebivalište na teritoriji Republike ili Brčko Distrikta BiH.
(2) Pravo iz stava 1. ovog člana studenti ostvaruju u skladu sa propisom kojim je uređena zdravstvena zaštita.

Pravo na dodatne kulturne, umjetničke, sportske i rekreativne aktivnosti
Član 13.

(1) Radi postizanja boljeg uspjeha u učenju i skladnog razvoja ličnosti studenta, ustanova organizuje kulturne, umjetničke, sportske i rekreativne aktivnosti.
(2) Način ostvarivanja prava iz stava 1. ovog člana propisuje ustanova svojim opštim aktom.

Obaveze i odgovornosti studenata u ustanovi studentskog standarda
Član 14.

(1) Student je dužan da prava koristi u skladu sa ovim zakonom i opštim aktom ustanove i da se odgovorno odnosi prema imovini, drugim studentima i zaposlenima u ustanovi.
(2) Za povredu obaveza i odgovornosti, student odgovara disciplinski i materijalno.
(3) Student odgovara disciplinski za povredu obaveze koja je u vrijeme izvršenja bila utvrđena ovim zakonom ili opštim aktom ustanove.
(4) Student koji u ustanovi prouzrokuje materijalnu štetu namjerno ili krajnjom nepažnjom odgovara za štetu, u skladu sa zakonom.
(5) Disciplinski postupak za utvrđivanje povrede obaveze i odgovornosti studenta, ustanova vodi primjenom pravila opšteg upravnog postupka i okončava ga donošenjem rješenja.

Povrede obaveza studenta
Član 15.

(1) Povrede obaveza studenta mogu biti lakše i teže.
(2) Lakše povrede obaveza propisuju se opštim aktom ustanove, a teže ovim zakonom.
(3) Teže povrede obaveza studenta su:
1) zloupotreba prava na smještaj,
2) zloupotreba prava na ishranu,
3) ustupanje prava na smještaj i ishranu trećem licu,
4) ostvarivanje prava na smještaj i ishranu na osnovu isprava sa neistinitim podacima,
5) falsifikovanje ili prepravljanje javne isprave na osnovu koje se ostvaruje pravo na smještaj i ishranu,
6) izazivanje opasnosti, oštećenje ili uništavanje imovine ustanove ili drugih studenata i zaposlenih, namjerno ili krajnjom nepažnjom,
7) otuđivanje imovine ustanove, drugih studenata ili zaposlenih u ustanovi,
8) držanje, nošenje i upotreba oružja, odnosno eksplozivnih materija, zapaljivih tečnosti i gasova,
9) prodaja, ponuda, kupovina radi prodaje, držanje, prenošenje ili posredovanje u prodaji ili kupovini ili na drugi način neovlašćeno stavljanje u promet, podstrekavanje i pomaganje u upotrebi supstanci ili preparata koji su proglašeni za opojne droge, odnosno psihoaktivnih supstanci i supstanci koje se mogu upotrijebiti u nezakonitoj proizvodnji opojnih droga,
10) unošenje i upotreba opojnih droga, odnosno psihoaktivnih supstanci i alkohola u ustanovi,
11) nasilničko ponašanje ili izazivanje i učestvovanje u tuči i drugim konfliktima u ustanovi ili na javnom mjestu, kojima se ugrožava javni red i mir,
12) podsticanje, organizovanje ili učestvovanje u aktivnostima koje su zabranjene u ustanovi,
13) iznošenje, oštećenje, uništavanje evidencije ili unošenje i prepravljanje podataka u evidenciji koju vodi ustanova,
14) ponavljanje lakših povreda obaveza i kršenja odredaba kućnog reda, odnosno pravila ponašanja u ustanovi.

Disciplinske mjere i postupak za povredu obaveze studenta
Član 16.

(1) Za povredu obaveza studentu se mogu izreći disciplinske mjere: opomena, ukor, ukor pred isključenje i isključenje iz ustanove.
(2) Opomena i ukor izriču se za lakšu povredu obaveze studenta.
(3) Za težu povredu obaveza studentu se može izreći disciplinska mjera: ukor pred isključenje i isključenje iz ustanove.
(4) Disciplinski postupak sprovodi disciplinska komisija koju imenuje direktor ustanove.
(5) Na prijedlog disciplinske komisije iz stava 4. ovog člana, direktor donosi rješenje kojim izriče disciplinsku mjeru.
(6) Na rješenje direktora iz stava 5. ovog člana student ima pravo žalbe upravnom odboru.
(7) Žalba na rješenje iz stava 5. ovog člana odlaže izvršenje rješenja.
(8) Student kome je izrečena disciplinska mjera ukor pred isključenje sljedeće akademske godine nema pravo na smještaj u ustanovi u kojoj se nalazio u vrijeme izricanja disciplinske mjere.
(9) Student kome je izrečena disciplinska mjera isključenje iz ustanove sljedeće akademske godine nema pravo na smještaj u ustanovi u kojoj se nalazio u vrijeme izricanja disciplinske mjere, niti u drugoj ustanovi.
(10) Student kome je izrečena disciplinska mjera isključenje iz ustanove za težu povredu obaveze iz člana 15. stav 3. t. 1), 2) i 3) ovog zakona trajno gubi pravo na smještaj i ishranu u ustanovi.
(11) O trajnom gubitku prava iz stava 10. ovog člana ustanova obavještava visokoškolsku ustanovu koju student pohađa.
(12) O izrečenim disciplinskim mjerama ustanova vodi evidenciju.
(13) Opštim aktom ustanove detaljnije se uređuju: lakše povrede obaveza studenta, način i rokovi za vođenje disciplinskog postupka, sastav disciplinske komisije i komisije za naknadu štete, mandat, način rada i odlučivanja i slučajevi izuzeća člana komisije.

 

GLAVA III
USTANOVE STUDENTSKOG STANDARDA

 

Ustanove studentskog standarda
Član 17.

(1) Ustanove studentskog standarda su:
1) studentski dom,
2) studentski centar,
3) studentski grad.
(2) Studentski dom je ustanova koja obezbjeđuje ostvarivanje prava studenata na smještaj i ishranu.
(3) Studentski centar je ustanova koja obezbjeđuje ostvarivanje prava studenata na smještaj, ishranu, kulturne, umjetničke, sportske i rekreativne aktivnosti.
(4) Studentski grad je ustanova koja obezbjeđuje ostvarivanje prava studenata na smještaj, ishranu, zdravstvenu zaštitu, kulturne, umjetničke, sportske i rekreativne aktivnosti.

Osnivanje ustanove studentskog standarda
Član 18.

  1. Ustanove mogu biti javne i privatne.
  2. Na osnivanje, organizaciju, rad i prestanak rada ustanove primjenjuju se odredbe ovog zakona i zakona kojim se uređuje sistem javnih službi.

(3) Osnivač javne ustanove je Vlada Republike Srpske (u daljem tekstu: Vlada), u ime Republike.
(4) Osnivač privatne ustanove može biti domaće ili strano pravno ili fizičko lice.
(5) Osnivač privatne ustanove ne može biti lice koje je pravosnažnom presudom osuđeno na kaznu zatvora za krivična djela zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja, pronevjeru, prevaru u službi, primanje i davanje mita, trgovinu uticajem, nenamjensko korišćenje budžetskih sredstava, falsifikovanje isprave, te falsifikovanje ili uništavanje službene isprave, te za krivična djela protiv polnog integriteta, seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta.
(6) Ustanova se osniva radi ostvarivanja prava studenata jedne visokoškolske ustanove.
(7) Pored osnovne djelatnosti za koju je osnovana, ustanova može obavljati i druge djelatnosti koje su u funkciji njene osnovne djelatnosti, uz saglasnost osnivača.
(8) U okviru svoje osnovne djelatnosti, radi korišćenja slobodnih kapaciteta, ustanova može pružati usluge trećim licima.
(9) Naziv ustanove određuje osnivač.

Inicijativa za osnivanje
Član 19.

(1) Inicijativu za osnivanje javne ustanove može podnijeti Ministarstvo, jedinica lokalne samouprave, više jedinica lokalne samouprave zajedno ili pravno lice koje priprema i putem Ministarstva podnosi Vladi Elaborat o opravdanosti osnivanja ustanove (u daljem tekstu: Elaborat), radi dobijanja saglasnosti na Elaborat.
(2) Osnivač privatne ustanove priprema i putem Ministarstva podnosi Vladi Elaborat, radi dobijanja saglasnosti na Elaborat.
(3) Elaborat treba da potvrdi društvenu potrebu i svrsishodnost osnivanja ustanove.
(4) Elaborat sadrži dokaze o opravdanosti osnivanja ustanove, detaljan opis, vrstu i status ustanove, način ispunjavanja uslova za rad propisanih ovim zakonom i podzakonskim propisima, te procjenu i izvore potrebnih finansijskih sredstava za osnivanje ustanove.
(5) Vlada odlukom utvrđuje opravdanost osnivanja ustanove i daje saglasnost na Elaborat.

Komisija eksperata
Član 20.

(1) Na osnovu odluke iz člana 19. stav 5. ovog zakona, ministar rješenjem imenuje tročlanu komisiju eksperata iz reda stručnjaka arhitektonske i građevinske struke, čiji je zadatak da utvrde ispunjenost uslova koji se odnose na prostor i opremu za osnivanje i početak rada ustanove.
(2) Komisija eksperata iz stava 1. ovog člana podnosi ministru izvještaj o ispunjenosti uslova za osnivanje i početak rada ustanove u roku od 30 dana od dana imenovanja.
(3) Član  komisije iz reda stručnih lica iz stava 1. ovog člana ima pravo na naknadu za svoj rad koja ne može biti veća od 200 KM  po razmatranom zahtjevu, o čemu odlučuje ministar rješenjem.
(4) Na osnovu izvještaja iz stava 2. ovog člana, ministar donosi rješenje o ispunjenosti uslova koji se odnose na prostor i opremu za osnivanje i početak rada  ustanove.
(5) Rješenje ministra iz stava 4. ovog člana konačno je i protiv rješenja nije dozvoljena žalba ali se može pokrenuti upravni spor kod nadležnog suda.
(6) Ministar donosi Pravilnik o sastavu i načinu rada  članova komisije, uslovima koji se odnose na prostor i opremu i o postupku za utvrđivanje ispunjenosti uslova za rad ustanove studentskog standarda.

 

Odbijanje zahtjeva
Član 21.

(1) Ako komisija iz člana 20. stav 1. ovog zakona utvrdi da ustanova ne ispunjava uslove koji se odnose na prostor i opremu, određuje se rok ne duži od 60 dana u kojem je ustanova dužna da otkloni utvrđene nedostatke.
(2) Ako ustanova u roku iz stava 1. ovog člana ne otkloni utvrđene nedostatke, ministar donosi rješenje kojim se odbija zahtjev za donošenje rješenja o ispunjenosti uslova za osnivanje i početak rada.
(3) Rješenje iz stava 2. ovog člana je konačno i protiv rješenja nije dozvoljena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim sudom.

Odluka Vlade Republike Srpske
Član 22.

(1) Ministarstvo dostavlja Vladi prijedlog za osnivanje javne ustanove, odnosno prijedlog za davanje saglasnosti za osnivanje privatne ustanove, uz koji prilaže rješenje iz člana 20. stav 4. ovog zakona.
(2) Na osnovu priložene dokumentacije iz stava 1. ovog člana, Vlada donosi odluku o osnivanju javne ustanove, odnosno odluku kojom se daje saglasnost za osnivanje privatne ustanove.
(3) Na osnovu odluke o osnivanju, ustanova se upisuje u registar kod nadležnog registarskog suda.

Pokretanje postupka za izdavanje dozvole za rad
Član 23.

(1) Ustanova podnosi Ministarstvu zahtjev za izdavanje dozvole za rad.
(2) Uz zahtjev iz stava 1. ovog člana ustanova dostavlja:
1) rješenje iz sudskog registra o osnivanju,
2) prijedlog statuta,
3) rješenje o ispunjenosti uslova za osnivanje i početak rada,
4) dokaz o uplaćenoj taksi za vođenje postupka, u skladu sa zakonom kojim se uređuju administrativne takse.
(3) Osnivač privatne ustanove dužan je da za obavljanje djelatnosti studentskog standarda ima odgovarajući prostor u sopstvenom vlasništvu, o čemu dostavlja dokaze uz zahtjev iz stava 1. ovog člana.
(4) Na osnovu podnesenog zahtjeva i dokumentacije iz st. 2. i 3. ovog člana, ministar donosi rješenje o dozvoli za rad ustanove. https://advokat-prnjavorac.com
(5) Rješenje iz stava 5. ovog člana je konačno i protiv rješenja nije dozvoljena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim sudom.

Registar ustanova studentskog standarda
Član 24.

(1) Na osnovu dozvole za rad, ustanova se upisuje u Registar ustanova studentskog standarda (u daljem tekstu: Registar), koji vodi Ministarstvo.
(2) Ustanova može početi da radi i obavlja djelatnost studentskog standarda nakon upisa u Registar iz stava 1. ovog člana.
(3) Ministar donosi Pravilnik o sadržaju i postupku upisa u Registar ustanova studentskog standarda.

Statusne promjene ustanove
Član 25.

(1) Ustanova može vršiti promjenu naziva, sjedišta i statusne promjene, u skladu sa zakonom.
(2) Za ustanove čiji je osnivač Republika odluku o promjeni iz stava 1. ovog člana donosi osnivač.
(3) U slučaju promjene iz stava 1. ovog člana, sprovodi se postupak za izdavanje nove dozvole za rad.

Korišćenje usluga druge organizacije
Član 26.

(1) Pojedine poslove iz djelatnosti studentskog standarda može da obavlja i drugo pravno i fizičko lice, pod uslovima propisanim ovim zakonom.
(2) Poslove iz stava 1. ovog člana drugo pravno i fizičko lice obavlja na osnovu ugovora zaključenog sa ustanovom, u skladu sa zakonom kojim se uređuju javne nabavke.

 

GLAVA IV
ORGANI USTANOVE STUDENTSKOG STANDARDA

Organi ustanove studentskog standarda
Član 27.

Organi ustanove su: upravni odbor i direktor.

Upravni odbor
Član 28.

(1) Upravni odbor je organ upravljanja ustanove i odgovoran je za poslovanje ustanove.
(2) Predsjednika i članove upravnog odbora ustanove imenuje i razrješava osnivač.
(3) Članove upravnog odbora ustanove čiji je osnivač Republika, koji su predstavnici osnivača, imenuje i razrješava Vlada, nakon sprovedenog javnog konkursa.
(4) Članove upravnog odbora ustanove čiji je osnivač Republika, koji su predstavnici studenata, imenuje i razrješava Vlada, na prijedlog studentskog predstavničkog tijela visokoškolske ustanove za čije potrebe je ustanova osnovana.
(5) Članovi upravnog odbora imenuju se na period od četiri godine, sa mogućnošću jednog ponovnog izbora, osim predstavnika studenata čiji mandat traje godinu dana.
(6) Član upravnog odbora koji je predstavnik studenata može biti redovan student koji je prvi put upisao godinu studija i koji je korisnik usluga ustanove u čiji upravni odbor se imenuje.
(7) Postupak imenovanja predsjednika i članova upravnog odbora pokreće se najkasnije tri mjeseca prije isteka mandata.
(8) Član upravnog odbora ne može biti lice:

  1. koje je već imenovano u organ upravljanja druge ustanove studentskog standarda,
  2. koje je pravosnažnom presudom osuđeno na kaznu zatvora za krivična djela učinjena protiv službene dužnosti i protiv pravnog prometa,
  3. koje je zaposleno u ustanovi u kojoj se bira upravni odbor,
  4. u drugim slučajevima u skladu sa zakonom.

(9) Predsjednik i članovi upravnog odbora imaju pravo na naknadu za svoj rad, koja se isplaćuje iz vlastitih prihoda ustanove, po odluci upravnog odbora, a u skladu sa finansijskim planom.

Sastav upravnog odbora
Član 29.

Upravni odbor čine:
1) u studentskom domu: tri člana od kojih su dva člana predstavnici osnivača i jedan član je predstavnik studenata – korisnika usluga smještaja u ustanovi,
2) u studentskom centru: pet članova od kojih su tri člana predstavnici osnivača i dva člana su predstavnici studenata – korisnika usluga smještaja i ishrane u ustanovi,
3) u studentskom gradu: sedam članova od kojih su pet članova predstavnici osnivača i dva člana su predstavnici studenata – korisnika usluga ustanove.

Nadležnost upravnog odbora
Član 30.

(1) Upravni odbor ustanove obavlja sljedeće poslove:

  1. donosi statut,
  2. na prijedlog direktora donosi pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta za ustanove čiji je osnivač Republika, uz prethodnu saglasnost Ministarstva,
  3. usvaja i dostavlja Vladi na saglasnost godišnji program rada i finansijski plan za ustanove čiji je osnivač Republika,
  4. usvaja i dostavlja Ministarstvu na saglasnost izvještaj o radu i finansijski izvještaj ustanove studentskog standarda za ustanove čiji je osnivač Republika,
  5. odlučuje o korišćenju sredstava ustanove preko iznosa utvrđenog statutom ustanove,
  6. odlučuje o pravima, obavezama i odgovornostima direktora,
  7. usmjerava, kontroliše i ocjenjuje rad direktora u domenu finansijskog poslovanja,
  8. obavlja druge poslove propisane zakonom, statutom i opštim aktima ustanove.

(2) Radom upravnog odbora rukovodi predsjednik upravnog odbora.
(3) Rad i funkcionisanje upravnog odbora uređuje se poslovnikom o radu upravnog odbora, u skladu sa odredbama ovog zakona.
(4) Upravni odbor donosi odluke većinom glasova ukupnog broja članova.

Razrješenje predsjednika i članova upravnog odbora
Član 31.

(1) Osnivač ustanove može, prije isteka mandata, razriješiti pojedine članove, uključujući i predsjednika upravnog odbora i upravni odbor u cjelini:

  1. na lični zahtjev,
  2. ako član upravnog odbora neopravdano odsustvuje sa sjednica ili nesavjesnim radom onemogućava rad upravnog odbora,
  3. ako naknadno utvrdi nepravilnosti prilikom imenovanja člana ili predsjednika u upravni odbor,
  4. ako ovlašćeni predlagač pokrene inicijativu za razrješenje člana upravnog odbora zbog prestanka osnova po kojem je imenovan u upravni odbor,
  5. ako upravni odbor donosi nezakonite odluke ili ne donosi odluke koje je, na osnovu zakona i statuta, dužan da donosi,
  6. u slučaju nastupanja razloga iz člana 28. stav 8. ovog zakona,
  7. u drugim slučajevima u skladu sa zakonom.

(2) Novoimenovanom članu upravnog odbora mandat traje do isteka mandata upravnom odboru u cjelini.

Direktor
Član 32.

(1) Direktor rukovodi ustanovom.
(2) Za direktora ustanove može biti imenovan državljanin Republike i Bosne i Hercegovine sa završenim akademskim studijama prvog ciklusa u trajanju od najmanje četiri godine koji se vrednuje sa najmanje 240 ECTS bodova i najmanje tri godine radnog iskustva u navedenom stepenu visokog obrazovanja na rukovodećim poslovima.
(3) Direktor se imenuje na period od četiri godine, nakon sprovedenog javnog konkursa, sa mogućnošću jednog ponovnog izbora.
(4) Direktora ustanove čiji je osnivač Republika imenuje i razrješava Vlada.
(5) Za direktora ustanove ne može biti imenovano lice koje je pravosnažnom presudom osuđeno na kaznu zatvora za krivična djela učinjena protiv službene dužnosti i protiv pravnog prometa.
(6) Javni konkurs za imenovanje direktora ustanove oglašava se u „Službenom glasniku Republike Srpske” i u najmanje jednom dnevnom listu koje izlazi na teritoriji cijele Republike.
(7) Direktor ustanove za svoj rad odgovara upravnom odboru i osnivaču ustanove.

Nadležnost direktora ustanove
Član 33.

Direktor ustanove obavlja sljedeće poslove:

  1. zastupa i predstavlja ustanovu,
  2. predlaže upravnom odboru pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta za ustanove čiji je osnivač Republika,
  3. odlučuje o namjenskom korišćenju sredstava utvrđenih finansijskim planom do iznosa utvrđenog statutom ustanove,
  4. odgovoran je za realizaciju godišnjeg programa rada ustanove,
  5. predlaže upravnom odboru odluke iz njegove nadležnosti i odgovoran je za njihovo izvršavanje,
  6. odlučuje o pravima, obavezama i odgovornostima zaposlenih u ustanovi,
  7. obavlja i druge poslove u skladu sa zakonom i statutom ustanove.

Prestanak dužnosti direktora ustanove
Član 34.

(1) Dužnost direktora ustanove prestaje: istekom mandata, na lični zahtjev, razrješenjem i ispunjenjem uslova za prestanak radnog odnosa.
(2) Odluku o prestanku dužnosti direktora ustanove donosi osnivač.
(3) Osnivač može da razriješi dužnosti direktora ustanove prije isteka mandata:

  1. ako je pravosnažnom presudom suda utvrđeno da je ustanova, odnosno direktor odgovoran za prekršaj ili krivično djelo shodno odredbama ovog zakona,
  2. ako je nadležni organ utvrdio da direktor ne preduzima mjere za ostvarivanje planova i programa ustanove,
  3. ako direktor u ostavljenom roku ne postupi po nalogu, odnosno naloženim mjerama inspekcije ili Ministarstva koje se odnose na obavezu otklanjanja utvrđenih nedostataka i nepravilnosti,
  4. ako nadležni organ utvrdi da direktor raspolaže sredstvima i imovinom ustanove na način suprotan odredbama ovog zakona, statuta i opštih akata ustanove,
  5. ako se u toku mandata utvrdi da direktor ne ispunjava uslove iz člana 32. stav 2. ovog zakona ili postoje razlozi za prestanak mandata iz člana 32. stav 5. ovog zakona,
  6. u drugim slučajevima utvrđenim zakonom.

 

 

Vršilac dužnosti direktora ustanove
Član 35.

(1) Vršioca dužnosti direktora ustanove imenuje osnivač, u slučaju kada direktoru ustanove prestane dužnost, a nije raspisan konkurs ili nije okončan postupak po raspisanom konkursu i u drugim slučajevima kada ustanova nema direktora.
(2) Prava, obaveze i odgovornosti direktora ustanove odnose se i na vršioca dužnosti direktora.
(3) Vršilac dužnosti direktora mora ispunjavati uslove iz člana 32. st. 2. i 5. ovog zakona.

Prava, obaveze i odgovornosti zaposlenih
Član 36.

(1)  Prava, obaveze i odgovornosti zaposlenih u ustanovi uređeni su zakonima kojima se uređuju radni odnosi i plate, kolektivnim ugovorom i opštim aktom ustanove.
(2) O pojedinačnim pravima, obavezama i odgovornostima zaposlenih u ustanovi odlučuje direktor ustanove, u skladu sa zakonom, kolektivnim ugovorom i ugovorom o radu.

 

GLAVA V
FINANSIRANJE I EVIDENCIJE

Sredstva za ostvarivanje prava
Član 37.

(1) Sredstva za sufinansiranje smještaja i ishrane redovnih studenata u ustanovama čiji je osnivač Republika, obezbjeđuju se u budžetu Republike.
(2) Iznos sredstava iz stava 1. ovog člana utvrđuje Vlada odlukom o sufinansiranju smještaja i ishrane redovnih studenata u ustanovama studentskog standarda.
(3) Student koji je korisnik prava na smještaj i ishranu u javnim ustanovama  snosi dio troškova smještaja i ishrane.
(4) Iznos dijela troškova iz stava 3. ovog člana utvrđuje upravni odbor javne ustanove.

Izvori finansiranja
Član 38.

(1) Ustanova čiji je osnivač Republika stiče sredstva za obavljanje djelatnosti, u skladu sa zakonom i statutom, iz sljedećih izvora:

  1. iz budžeta Republike,
  2. iz vlastitih prihoda,
  3. učešćem studenta u dijelu troškova smještaja i ishrane,
  4. iz donacija, poklona i zavještanja,
  5. iz drugih izvora, u skladu sa zakonom.

(2) Za korišćenje sredstava, u skladu sa finansijskim planom i propisima koji uređuju oblast studentskog standarda i finansijskog poslovanja, odgovoran je direktor i upravni odbor ustanove.

  1. Sredstva za finansiranje privatnih ustanova obezbjeđuje osnivač.

 

Sredstva koja se obezbjeđuju u budžetu Republike
Član 39.

Ustanovama čiji je osnivač Republika sredstva za rad obezbjeđuju se u budžetu Republike i to:

  1. sredstva za plate i ostale naknade zaposlenih,
  2. sredstva za investicije, tj. održavanje i unapređenje infrastrukture,
  3. sredstva za finansiranje zdravstvene zaštite redovnih studenata u studentskom gradu.

Evidencije i javne isprave
Član 40.

(1) Ustanove vode:
1) matičnu knjigu studenata korisnika usluga,
2) personalni dosije studenta korisnika usluga,
3) evidenciju o izdatim javnim ispravama,
4) evidenciju o trećim licima korisnicima usluga,
5) evidenciju posjetilaca.
(2) Na osnovu evidencije iz stava 1. tačka 1) ovog člana, ustanova izdaje studentsku legitimaciju ili elektronsku karticu.
(3) Studentska legitimacija ili elektronska kartica iz stava 2. ovog člana imaju značaj javne isprave.
(4) Podaci upisani u evidenciju prikupljaju se, obrađuju, čuvaju i koriste za potrebe obavljanja djelatnosti ustanove i za potrebe Ministarstva.
(5) Podaci iz evidencije koriste se u skladu sa zakonom kojim je uređena zaštita ličnih podataka.
(6) Ministar donosi Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije u ustanovi i o sadržaju i izgledu studentske legitimacije i elektronske kartice.

GLAVA VI
NADZOR

Upravni nadzor
Član 41.

(1)  Upravni nadzor nad zakonitošću rada ustanova i akata ustanova vrši Ministarstvo.
(2) U vršenju upravnog nadzora Ministarstvo može naložiti ustanovi da poništi javnu ispravu i akte donesene suprotno odredbama ovog zakona, statuta i drugih opštih akata.

Inspekcijski nadzor
Član 42.

(1)  Inspekcijski nadzor nad primjenom ovog zakona vrši Republička uprava za inspekcijske poslove Republike Srpske putem nadležne inspekcije.
(2)  U vršenju nadzora nadležni inspektor je ovlašćen da:
1) naloži otklanjanje nedostataka u vođenju evidencije i dokumentacije,
2) naloži usaglašavanje akata ustanove sa propisima, ukoliko utvrdi da su suprotni odredbama zakona, statuta i opštih akata ustanove,
3) naloži donošenje statuta i drugih akata propisanih zakonom i statutom,
4) naloži ustanovi da poništi rješenje o smještaju i ishrani studenta koje je doneseno suprotno odredbama zakona, drugih propisa i opštih akata,
5) naloži ustanovi da poništi javne isprave koje su izdate suprotno odredbama zakona,
6) naloži preduzimanje odgovarajućih mjera i radnji radi otklanjanja utvrđenih nepravilnosti ili nedostataka u roku koji odredi,
7) preduzme druge mjere i radnje za koje je zakonom i drugim propisima ovlašćen,
8) zabrani rad ustanovi koja obavlja djelatnost studentskog standarda, a nije upisana u Registar,
9) zabrani rad ustanovi koja ne ispunjava uslove propisane ovim zakonom ili u roku koji joj je određen ne otkloni utvrđene nepravilnosti i nedostatke.
(3)  Lice koje smatra da su njegova prava propisana ovim zakonom povrijeđena može se, radi zaštite tih prava, obratiti nadležnoj inspekciji u roku od tri mjeseca od dana saznanja za učinjenu povredu, a najduže u roku od šest mjeseci od dana učinjene povrede.

 

GLAVA VII
KAZNENE ODREDBE

Novčane kazne
Član 43.

(1)  Novčanom kaznom od 3.000 KM do 9.000 KM kazniće se za prekršaj ustanova ako:
1) ne zaključi ugovor sa studentom koji ostvaruje pravo na smještaj i ishranu ili zaključi ugovor suprotno odredbama ovog zakona (član 8. stav 12),
2) ne pribavi prethodnu saglasnost Ministarstva na pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta (član 30 stav 1. tačka 2),
3) ne donese ili ne dostavi Vladi na saglasnost godišnji program rada i finansijski plan za ustanove čiji je osnivač Republika (član 30. stav 1. tačka 3),
4) ne donese i ne dostavi Ministarstvu na saglasnost godišnji izvještaj o poslovanju i godišnji obračun (član 30. stav 1. tačka 4),
5) ne vodi ili neuredno vodi propisane evidencije (član 40. stav 1),
6) ne uskladi statut i druge opšte akte sa ovim zakonom u propisanom roku (član 48. stav 1),
7) ne donese opšte akte u skladu sa ovim zakonom u propisanom roku (član 48. stav 2).
(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u ustanovi, novčanom kaznom od 1.500 KM do 3.000 KM.

Novčane kazne
Član 44.

(1)  Novčanom kaznom od 5.000 KM do 15.000 KM kazniće se za prekršaj ustanova ako:

  1. omogući studentu korišćenje prava iz oblasti studentskog standarda suprotno odredbama ovog zakona (čl. 7. do 13),
  2. obavlja drugu djelatnost bez saglasnosti osnivača (član 18. stav 6),
  3. obavlja djelatnost studentskog standarda u Republici, a nije upisana u Registar iz člana 24. ovog zakona,
  4. izvrši statusne promjene suprotno odredbi člana 25. ovog zakona,
  5. zaposli lice suprotno zakonima kojima se uređuju radni odnosi i plate, kolektivnom ugovoru i opštem aktu ustanove (član 36. stav 1),
  6. izdaje javne isprave suprotno odredbama ovog zakona (član 40),
  7. nenamjenski koristi sredstva ustanove utvrđena finansijskim planom (član 38. stav 2).

(2) Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u ustanovi novčanom kaznom od 3.000 KM do 5.000 KM.

 

GLAVA VIII
PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Sufinansiranje smještaja i ishrane
Član 45.

Vlada će, u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona, donijeti odluku o sufinansiranju smještaja i ishrane redovnih studenata u ustanovama studentskog standarda, u skladu sa članom 37. stav 2. ovog zakona.

Opšti akti
Član 46.

Ministar će u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona donijeti pravilnike o:
1) uslovima za smještaj i ishranu studenata u ustanovama studentskog standarda (član 8. stav 13),
2) dodjeli studentskih stipendija i o Registru studentskih stipendija (član 11. stav 12),
3) sastavu, načinu rada, uslovima koji se odnose na prostor i opremu i o postupku za utvrđivanje ispunjenosti uslova za rad ustanove studentskog standarda (član 20. stav 6),
4) Registru ustanova studentskog standarda (član 24. stav 3),
5) sadržaju i načinu vođenja evidencije u ustanovi studentskog standarda i o izgledu i sadržaju studentske legitimacije i elektronske kartice (član 40. stav 6).

Primjena podzakonskih akata na osnovu ranije važećeg zakona
Član 47.

Do donošenja podzakonskih akata iz člana 46. ovog zakona primjenjivaće se odredbe podzakonskih akata donesenih na osnovu Zakona o studentskom standardu („Službeni glasnik Republike Srpske“, broj 34/08) koje nisu u suprotnosti sa odredbama ovog zakona.

Usklađivanje akata i rada ustanova
Član 48.

(1) Ustanove će uskladiti svoj rad, statute i druge opšte akte sa odredbama ovog zakona u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu podzakonskih akata propisanih članom 46. ovog zakona.
(2) Ustanova je dužna, u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog zakona, donijeti opšte akte iz člana 13. stav 2. i člana 16. stav 13. ovog zakona.

Rok za podnošenje zahtjeva za izdavanje dozvole za rad
Član 49.

Ustanova koja je upisana u registar privrednih subjekata po propisima koji su važili do dana stupanja na snagu ovog zakona dužna je da, u roku od godinu dana od stupanja na snagu pravilnika iz člana 46. stav 1. tačka 4) ovog zakona, podnese zahtjev za upis u Registar iz člana 24. ovog zakona.
Zatečeni mandati
Član 50.

          1. Mandat direktora ustanove koji je imenovan prema propisima koji su važili do dana stupanja na snagu ovog zakona, traje do isteka mandata na koji je imenovan.
          2. Mandat direktora ustanove koji je izabran prema propisima koji su važili do dana stupanja na snagu ovog zakona uračunava se u ukupan broj mandata utvrđen članom 32. stav 3. ovog zakona.
          3. Mandat članova upravnog odbora koji su izabrani prema propisima koji su važili do dana stupanja na snagu ovog zakona prestaje istekom mandata na koji su izabrani.

 

Prestanak važenja ranijeg zakona
Član 51.

Stupanjem na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o studentskom standardu („Službeni glasnik Republike Srpske“, broj 34/08).

Stupanje na snagu
Član 52.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srpske“.

 

Broj: 02/1-021-495/21                                                                              PREDSJEDNIK
Datum: 24. juna 2021. godine                                                        NARODNE SKUPŠTINE

Nedeljko Čubrilović

 

 

 

 

 

 

Google
Google ocjene na osnovu dva profila
5.0 ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐
Bazirano na osnovu: 959 recenzija