Prvostepeni sudovi u Federaciji BiH su opÄinski sudovi, a u Republici Srpskoj to su osnovni sudovi. Prvostepeni sudovi su mjesno nadležni da sude optuženima za kriviÄna djela za koja je propisana kao glavna kazna novÄana kazna ili kazna zatvora do 10 godina. Pred ovim se sudovima dijeli nasljedstvo, vode zemljiÅ”ne knjige, utvrÄuje zakonitost Å”trajka, tuži za dugove, razvode brakovi, , vodi prekrÅ”ajni postupak, otvaraju steÄaji i likvidiraju preduzeÄa (samo u FBiH, u RS-u to Äine okružni privredni sudovi), odluÄuje o smetanju posjeda i pravima iz radnog odnosa, utvrÄuje ili osporava oÄinstvo i obaveza izdržavanja djeteta.
Kantonalni sudovi u Federaciji Bosne i Hercegovine i okružni sudovi u RS-u imaju prvostepenu nadležnost za kriviÄna djela za koja je propisana kazna zatvora preko 10 godina i kazna dugotrajnog zatvora. Ovi sudovi mogu biti i drugostepeni, kada odluÄuju po žalbama na presude opÄinskih i osnovnih sudova,žalbama na rjeÅ”enja o prekrÅ”ajima i o drugim redovnim i vanrednim pravnim lijekovima. Dakle, neko ko je nezadovoljan odlukom opÄinskog ili osnovnog suda podnijet Äe žalbu na presudu kantonalnom u FBiH, odnosno okružnom sudu u RS-u.3 Ovo je tzv. princip dvostepenosti u odluÄivanju, Äiji je smisao u tome da u rjeÅ”avanju svake odluke uÄestvuju najmanje dva suda. Sud koji prvi rjeÅ”ava je prvostepeni, a sud koji rjeÅ”ava na osnovu podnesene žalbe je drugostepeni sud.
U Republici Srpskoj, postoje dvije vrste okružnih sudova: okružni privredni sudovi i okružni sudovi.
Ovim se principom nastoji osigurati ujednaÄenost sudskih odluka da bi se tako postigla jednakost u ostvarenju zaÅ”tite prava graÄana. Zbog toga kažemo da kantonalni i okružni sudovi ujednaÄavaju sudsku praksu.
BrÄko distrikt Bosne i Hercegovine ima dva suda: Osnovni i Apelacioni.5 Osnovni je u prvom stepenu rjeÅ”ava sve kriviÄne, prekrÅ”ajne, privredne, graÄanske i ostale predmete., a Apelacion sud je sud koji odluÄuje o redovnim i vanrednim pravnim lijekovima izjavljenim na odluke Osnovnog suda.6
UjednaÄavanjem sudske prakse se takoÄer bave i vrhovni sudovi entiteta ā Vrhovni sud Federacije BiH7 i Vrhovni sud RS-a. Za razliku od kantonalnih i okružnih sudova, oni nikad nisu prvostepeni, veÄ sude iskljuÄivo po redovnim i vanrednim lijekovima izjavljenim na pravomoÄne presude sudova.koje se podnose da bi se preispitale odluke ili postupci okružnih, odnosno kantonalnih sudova. U ovim sluÄajevima govorimo o trostepenosti sudskog odluÄivanja.
Sud BiH pruža pravnu zaÅ”titu graÄanima koji smatraju da im je povrijeÄeno neko pravo upravnim aktom institucija BiH. Primjera radi, to Äe biti u situacijama kada Uprava za indirektno oporezivanje nekoj kompaniji utvrdi novÄanu kaznu za neplaÄene poreske obaveze ili kada Ministarstvo za civilne poslove utvrdi da je neko ilegalno stekao državljanstvo BiH. TakoÄer, on sudi i u radnim sporovima koje radnici u institucijama BiH vode sa institucijama BiH. U kriviÄnim predmetima, sudi na osnovu postupaka koje pokrene TužilaÅ”tvo Bosne i Hercegovine.
U Bosni i Hercegovini postoji Ustavni sud Bosne i Hercegovine, Ustavni sud FBiH i Ustavni sud RS. tri ustavna suda: dva entitetska i jedan državni. Historijski gledano, postupke pred ovim sudovima nisu mogli voditi graÄani, veÄ predsjednici, premijeri, parlamentarne poslaniÄke grupe, opÄine, gradovi, kantoni i drugi organi javne vlasti kao i istaknute politiÄke liÄnosti.
MeÄutim, Ustavni sud Bosne i Hercegovine, kao najviÅ”i sud u Bosni i Hercegovini, takoÄer rjeÅ”ava i po žalbama graÄana kada smatraju da su im odlukom bilo kog suda u BiH povrijeÄena prava zajamÄena Ustavom.
Ustav Bosne i Hercegovine nudi veoma dugaÄku listu garantovanih ljudskih
prava i sloboda iz meÄunarodnih ugovora kojima je BiH potpisnica. Stoga, graÄani na
praktiÄno svaku odluku bilo kojeg suda u BiH mogu podnijeti žalbu Ustavnom sudu. Od posebne
važnosti su važnosti odluke Ustavnog suda o pravu na praviÄno suÄenje., zaÅ”titu liÄne
slobode i zaŔtitu privatnosti.
Nadležnosti sudova: Sarajevo, Banja Luka,