Advokatska kancelarija

weight
"Naša zaštita nije u našem oružju, niti u nauci, niti u sakrivanju.
Naša zaštita je u pravu i zakonima" Albert Einstein

 

Zemljišne knjige (Gruntovnica) « Oblast rada advokatske kancelarije

Upisi nekretnina (zemljišta, zgrade, stanova i poslovnih prostorija i drugih građevinskih objekata) u zemljišne knjige, kao i upisi sudskih presuda u zemljišne knjige; Upisi u zemljišne knjige promjena po osnovu Ugovora o izvršenom prometu nekretnina; Pribavljanje zemljišno knjižne dokumentacije; zastupanje u svim postupcima utvrđenih Zakonom o zemljišnim knjigama.

Vezan tekst: Pravo stranaca na nekretnine u Bosni i Hercegovini.

Česta pitanja iz oblasti zemljišnih knjiga u Bosni i Hercegovini:

 

Kako se stiče pravo vlasništva u Bosni i Hercegovini ?
Kupoprodajnim ugovorom ne stiče se automatizmom, pravo vlasništva nad nekretninom u Bosni i Hercegovini. Potrebno je upisati svoje pravo u zemljišne knjige. Stoga potrebno je da po svakoj obavljenoj kupnji svoje nekretnine podnesete svoje prijedloge za upis u zemljišne knjige, a nakon što se plati porez na nekretninu. Prijedlog podnesite zemljišnoknjižnom uredu Općinskog suda u Bosni i Hercegovini na čijem se području nalazi nekretnina koja je predmet kupoprodaje. Po ostvarenom upisu kupac postaje i zemljišnoknjižni vlasnik.


Koja je razlika između vlasničkog lista i posjedovnog lista u Bosni i Hercegovini ?
Vlasnički list izdaje gruntovnica, a posjedovni list izdaje katastar. Posjedovnim listom ne dokazuje se vlasništvo niti koje drugo pravo nad nekretninom, te na osnovu njega zemljišnoknjižni ured nadležnog suda ne dopušta upis nekretnine u zemljišnu knjigu. O ovoj okolnosti važno je voditi računa prilikom kupovine nekretnine i prezentiranju isprava od strane prodavca.


Kako se vrši upis u zemljišne knjige u Bosni i Hercegovini ?
Za upis u zemljišne knjige kao i KPU (Knjiga položenih ugovora) potrebno je priložiti: -Zahtjev za upis. -Dokazna dokumentacija na kojoj se zahtjev temelji tj. osnov za sticanje stvarnog prava koja je nužna kada se radi o upisu promjene vlasništva. -Dokaz da je plaćena sudska taksa. -Rješenje porezne uprave o razrezu poreza na promet nekretninama kod upisa objekata potrebo je priložiti građevinsku i upotrebnu dozvolu. Kod upisa stambenih i poslovnih objekata u KPU potrebno je priložiti PS obrazac. Upis u zemljišnu knjigu dozvoljen je samo uz saglasnost lica koje je u vrijeme podnošenja zahtjeva upisano u zemljišnu knjigu kao nosilac prava vlasništva ili nekog drugog stvarnog prava koje se prenosi. Samim tim ovo odobrenje mora biti sastavni dio dokazne dokumentacije, bilo da je saglasnost dio ugovora ili se u zakonom propisanoj formi naknadno dostavlja. 

Šta je potrebno uraditi prije kupovine nekretnine u Bosni i Hercegovini ?
Trebate utvrditi zemljišno knjižno stanje, odnosno da li su nekretnina za koju se predlaže prijenos vlasništva i vlasnik nekretnine upisani u zemljišnim knjigama. Stoga je potrebo da se stranka (kupac) obrati gruntovnici, poznavajući broj katastarske čestice, te zatraži zemljišno knjižni izvadak, koji sadrži sve podatke o određenoj nekretnini kako su oni upisani u zemljišnoj knjizi. Iz gruntovnog izvatka moguće je uvidjeti ko je vlasnik nekretnina, ima li nekretnina jednog ili više vlasnika, dali je opterećena hipotekom ili kakvim drugim teretom. Uvid u stanje određene nekretnine, odnosno dobivanje zemljišnoknjižnog izvatka omogućeno je svim licima nakon izvršenog plaćanja takse. Zemljišnoknjižni izvadak je jedini dokaz o vlasništvu Vaše nekretnine ili nekog drugog prava koje može biti predmetom upisa u zemljišnu knjigu u Bosni i Hercegovini. Izvadci iz zemljišne knjige imaju status i dokaznu snagu javnih isprava.

Šta je prvi korak prilikom kupnje nekretnine u BiH ?
Prije kupovine ili prodaje nekretnine, provjera Zemljišnoknjižnog izvadka bi trebala biti prvi korak. Kupcima je bitno da znaju da li nekretnina ima određeni teret, koja je površina stana, da li je vlasnik jedna osoba ili više njih i sl. S druge strane, prodavci bi trebao biti na raspolaganju da osiguraju transparentnost i uvid u Zemljišnoknjižni izvadak.  Bitno je da je kupca upoznat sa postojećim stanjem nekretnine kako bi znao koji su uslovi prodaje i njene karakteristike. Poznavanje npr. omjera vlasništva suvlasnika može biti značajno prilikom procesa kupoprodaje. Npr. Ukoliko postoje dva vlasnika nekretnine, bitno je da su oba vlasnika saglasna za prodaju. Oba moraju biti prisutni prilikom potpisivanja kupoprodajnog ugovora i dati svoju pismenu saglasnost ili osigurati notarski obrađenu punomoć za prodaju nekretnine. Zemljišnoknjižni izvadak je polazna tačka svake kupoprodaje nekretnine i jedini dokaz vlasništva iste.

Šta je cilj reforma zemljišnih knjiga u Bosni i Hercegovini  ?
Cilj reforme zemljišnih knjiga u BiH je stvaranje efikasnog sistema zemljišne uprave i posticanje razvoja djelotvornijeg tržišta nekretninama. Reforma podrazumijeva usklađivanje podataka u katastru i zemljišnoj knjizi, informatizaciju zemljišne knjige, realizaciju oba sistema i poboljšanje odnosa prema korisnicima. Cilj provođenja ove reforme je jednostavnije i brže ostvarivanje pojedinačnih upisa vlasništva u zemljišnoknjižnim uredima Općinskih sudova-gruntovnicama, te standardizacija obrazaca u zemljišnoknjižnom postupku. Prilikom podnošenja pojedinih prijedloga za upis stranke će dobiti i precizne upute za uredno popunjavanje obrazaca, što će takođe pospješiti proces ostvarivanja pojedinačnih upisa.

Šta je sadržaj zemljišnoknjižnog izvadaka u Bosni i Hercegovini ?
Zemljišnoknjižni izvadak u Bosni i Hercegovini se sastoji od tri dijela:

  1. List A – posjedovnica ili popisni list u kojem je upisana nekretnina, odnosno njena glavna obilježja – katastarski broj, naziv, površina, spratnost, izgrađenost i sl.
  2. List B – vlasnički list u kojem je upisan vlasnik nekretnine. U tom listu mogu biti upisana i ograničenja kojima je vlasnik podvrgnut u pogledu slobodnoga upravljanja ili raspolaganja zemljišnoknjižnim tijelom ili suvlasničkim dijelom.
  3. List C – teretni list iz kojeg je vidljivo da li je nekretnina opterećena pravima trećih osoba. Npr. hipotekom, pravom prvokupa, najma ili zakupa, otkupa, koncesije, te postoji li ovrha ili plomba.

 

 

*Disclaimer: Attorney-at-law Alma Prnjavorac & Attorney at law Azur Prnjavorac, provides the information in this web site for informational purposes only. The information does not constitute legal advice.

 

Google
Google ocjene na osnovu dva profila
5.0 ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐
Bazirano na osnovu: 959 recenzija